Kjo është arsyeja përse lule boret kanë larmi ngjyrash - Bota Sot
Kjo është arsyeja përse lule boret kanë larmi ngjyrash

Ndryshe

Kjo është arsyeja përse lule boret kanë larmi ngjyrash

Më: 24 mars 2019 Në ora: 21:42
Foto

Emri “Hortensia” rrjedh nga greqishtja, dhe do të thotë “enë uji”, duke iu referuar formës së kapsulës së farës.

“Ortensia”, në vend të kësaj, është një latinizim i emrit francez, të dhënë nga Jean-André Lepaute, në nder të gruas së tij Hortense.

Hydrangeas, prej të cilave ka mbi 70 lloje, shpesh kanë lule të bardha. Por në disa, të tilla si makrofili Hydrangea, ato mund të jenë me shumë ngjyra: blu, të kuqe, rozë dhe hije të ndryshme të purpurta.

Këto variete marrin ngjyrën e luleve nga aciditeti i tokës, gjë që ndikon në nivelin e joneve të aluminit.

Një tokë me aciditet (pH nën 6.5-7) do të ketë më shumë jone alumini dhe do të ketë lulebore me lule blu ose vjollcë, ndërsa një tokë alkaline (pH mbi 7) do të prodhojë lule që kanë ngjyra nga trëndafili në të kuqe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...