Krijesat e çuditshme të ‘mermerit’ trëndafil - Bota Sot
Krijesat e çuditshme të ‘mermerit’ trëndafil

Ndryshe

Krijesat e çuditshme të ‘mermerit’ trëndafil

Më: 24 mars 2019 Në ora: 22:10
Foto

Chikilidae është një caecilian, më primitive e tre grupeve amfibë ku gjithashtu përfshihen bretkosat. Për shkak se jetojnë fshehur nëntokë, nuk dihet shumë rreth tyre ndryshe nga kushërinjtë e tyre më të famshëm - dhe vokal-amfibë, bretkosat.

Në formë të rritur, ata duken shumë si krimbat ose një gjarpër miniaturë, pavarësisht se kanë një shpinë. Sytë e tyre janë jashtëzakonisht të kufizuar pasi kalojnë pjesën më të madhe të kohës nën tokë.

Speciet u zbuluan në vitin 2012 në Indi, duke dhënë më shumë dëshmi se rajoni është një vatër e jetës amfibale me habitat që mbrojnë.

Femrat prodhojnë vezë për 2-3 muaj, dhe studiuesit mendojnë se të rriturit nuk ushqehen gjatë kësaj kohe.

Zbulimi 2012 i chikilidae sjell numrin e familjeve të njohura caecilian në botë në 10. Tre janë në Indi dhe të tjerët janë shpërndarë në Azinë Juglindore, Afrikën dhe Amerikën e Jugut.

Vetëm 186 nga speciet amfibe të njohura në botë janë caecilian, krahasuar me më shumë se 6,000 lloje bretkosash - një e treta e të cilave konsiderohen të rrezikuara. Ata janë ushqim i parrezikshëm për krimbat dhe insektet që mund të dëmtojnë të korrat, dhe rrëzojnë dheun ndërsa lëvizin nën tokë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...