Bletët dhe peshqit komunikojnë për herë të parë falë robotit përkthyes - video - Bota Sot
Bletët dhe peshqit komunikojnë për herë të parë falë robotit përkthyes - video

Ndryshe

Bletët dhe peshqit komunikojnë për herë të parë falë robotit përkthyes - video

Më: 26 mars 2019 Në ora: 15:07
Foto ilustrim

Peshqit dhe bletët tani mund të flasin me njëri-tjetrin nëpërmjet një sistemi 'walkie talkie', tregojnë shkencëtarët.

Sistemi i komunikimit midis dy kolonive të llojeve të veçanta u mundësua duke përdorur robotët dhe terminalet e projektuar posaçërisht.

Terminale të vogla ishin ngulitur në një koloni të bletëve dhe një peshk robotik uji ishte vendosur në mesin e një pusi të peshkut.

Sinjalet nga dy kolonitë fizikisht të ndara u përkthyen pastaj në një gjuhë që secila specie mund të kuptonte.

Terminali brenda kolonisë së bletëve komunikohej me njëri-tjetrin duke përdorur temperaturat, lëvizjet dhe vibracionet e luhatshme, ndërsa roboti ‘spiun’ në shkollën e peshkut ndryshoi ngjyrën, shpejtësinë dhe lëvizjet e tij.

Si rezultat, bletët filluan të lulëzojnë jashtë terminalit të tyre derisa peshqit filluan të ndryshonin modelet e tyre të notit, duke shkuar në drejtim të kundërt.

'Robotët vepruan sikur të ishin negociatorë dhe përkthyes në një konferencë ndërkombëtare', tha për TechXplore Francesco Mondada, një profesor në BioRob. Kjo është një provë e konceptit që mund të keni robotë të ndërmjetësoni ndërveprimet ndërmjet grupeve të largëta. Në veçanti, shkencëtarët thonë se përfitimet e hulumtimit janë të dyfishta.

Gjetjet mund të ndihmojnë inxhinierët e robotikës të kuptojnë dhe përshtatin mënyrat e kapjes së sinjaleve biologjike të grupeve të caktuara të kafshëve.

Përveç kësaj, të dhënat mund të ndihmojnë në kuptimin e mëtejshëm të asaj se si ndërveprojnë disa kafshë dhe arsyen e kësaj.

Në një prirje më futuriste në studim, përparimet në këtë lloj të teknologjisë robotike mund të ndihmojnë gjithashtu në zhvillimin e llojeve të caktuara të robotëve inteligjentë artificialë që biologët mund të përdorin për të ndihmuar në formimin e jetës së kafshëve për të mirë.

Në mënyrë të veçantë, teknologjia mund të ndihmojë shmangien e kafshëve nga zonat e ndotura ose nga rezultate të tjera të dëmshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...