Lind foshnja më e vogël në botë, ja sa peshon - Bota Sot
Lind foshnja më e vogël në botë, ja sa peshon

Ndryshe

Lind foshnja më e vogël në botë, ja sa peshon

Më: 26 mars 2019 Në ora: 16:06
Foto

I porsalinduri – i cili nuk është emëruar ende – erdhi në jetë gushtin e kaluar, duke peshuar 268 g.

Ai lindi përmes prerjes emergjente cezariane në Spitalin Universitar Keio në Tokio, pasi mjekët vërejtën se ai nuk po rritej gjatë një hetimi prej 24 javësh dhe shqetësohej se jeta e tij mund të ishte në rrezik.

Foshnja, e cila në gjatësi ishte sa dora e mjekëve, u trajtua në një njësi të kujdesit intensiv neonatal, gjë që i ndihmoi në fitimin e peshës deri në 3.2 kg.

Ai u largua nga spitali të mërkurën e kaluar – dy muaj pas datës së caktuar.

Sipas regjistrit, vetëm 23 bebe kanë lindur para kohe duke peshuar më pak se 300g dhe kanë mbijetuar.

Gjinia e foshnjës mësohet të ketë qenë mashkull.
 

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...