Votoi për partinë e gabuar, 25-vjeçari këput gishtin - Bota Sot
Votoi për partinë e gabuar, 25-vjeçari këput gishtin

Ndryshe

Votoi për partinë e gabuar, 25-vjeçari këput gishtin

Më: 19 prill 2019 Në ora: 18:45
Indi

Një i ri ka këputur gishtin e tij tregues nga dëshpërimi pasi kishte votuar për partinë e gabuar në zgjedhjet e përgjithshme në Indi.

Pawan Kumar u bë konfuz nga simbolet në makinën e votimit elektronik dhe votoi për partinë e Kryeministrit Narendra Modi, në vend që të votonte për partinë kundërshtare, në shtetin e Uttar Pradesh këtë të enjte.

I shqetësuar, 25-vjeçari shkoi në shtëpi dhe këputi gishtin e shënuar me bojë me një thikë mishi. Edhe pse në Indi votojnë në mënyrë elektronike, gishti tregues i çdo votuesi lyhet me bojë për tu siguruar që të mos votojnë sërish.

Image

“Ai ishte shumë i lumtur që do të votonte për herë të parë”, tha për “AFP” vëllai i Kumar, Kailash Chandra. “Por me ta kuptuar gabimin ishte aq i shqetësuar saqë këputi gishtin tregues të cilin e kishte me bojë. Sa herë e shikonte gishtin me bojë, ndihej nervoz.”

Chandra tha se familjarët e kishin dërguar të riun me shpejtësi në spital, ndërsa në videot e postuara online shfaqet Kumar me dorën e lidhur.

“Doja të votoja për elefantin por vota shkoi për lulen”, thotë Kumar në video, duke shtuar se nuk kishte qenë nën presion për të votuar një parti të caktuar.

E enjtja ishte dita e dytë e zgjedhjeve maratonë në Indi, të cilat nisën më 11 Prill dhe përfundojnë me 19 Maj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...