Fitoi garat për femra, por ka lindur burrë - Bota Sot
Fitoi garat për femra, por ka lindur burrë

Ndryshe

Fitoi garat për femra, por ka lindur burrë

Më: 5 qershor 2019 Në ora: 18:03
Cece Tefler

Cece Tefler fitoi 400-metërshin për femra të vitit 2019, në Teksas, por një vit më parë garonte në atë të meshkujve.

Gara më e fundit që ka bërë në garat për meshkuj ka qenë më janar të vitit 2018.

Pasi iu nënshtrua operimit për ndryshimin e gjinisë, tashmë një transgjinor, Tefler hyri te femrat dhe fitoi vendin e parë.

Kjo fitore ka hapur debate në të gjithë vendin, pasi shumë njerëz besojnë se një transgjinor i lindur burrë ka përparësi në garën e femrave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...