Kjo është anija e vjetër 2.400 vjet - Bota Sot
Kjo është anija e vjetër 2.400 vjet

Ndryshe

Kjo është anija e vjetër 2.400 vjet

Më: 6 qershor 2019 Në ora: 21:29
Anije

Anija tregtare greke 22 metra është gjetur së bashku me direkun e saj, timonin dhe lopatat vozitëse pas më shumë se 2.400 vitesh.

Ajo u gjet gjetur 2 km nën sipërfaqe, raporton Daily Mail.

Një nëndetëse e kontrolluar nga larg nga shkencëtarët britanikë, zbuloi anijen që shtrihej rreth 80 km larg bregut të Bullgarisë.

Anija ndodhej thellë në Detin e Zi ku uji është anoksik (pa oksigjen), që mund të ruajë materialin organik për mijëra vjet.

Image
Image

 

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...