89-vjecarja thuri 450 batanije e xhemperë për qentë në strehimore - Bota Sot
89-vjecarja thuri 450 batanije e xhemperë për qentë në strehimore

Ndryshe

89-vjecarja thuri 450 batanije e xhemperë për qentë në strehimore

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 13:44
Foto

Në vendbanimin e saj lokal, një 89-vjeçare, adhuruese e qeneve ka punuar 450  veshje dhe batanije për qenushët atje.

Lajmi u bë i ditur përmes një postimi në Instagram nga Dogs Trust, një organizatë bamirëse, qëllimi i së cilës është sigurimi i shtëpive për qentë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, përcjellë Indeksonline.

Në postim u tha se 89 vjeçarja Maisie Green, ka thurur batanije Dogs Trust.

Ajo ka  ka thurur me dorë shumë xhemperë dhe mbulesa për qentë për vite me radhë, dhe  thotë se e do thurjen dhe qentë, kështu që ajo i bashkoi ato në një mënyrë të tillë.

U deshën 3 ditë për të thurur një batanije dhe një ditë për të thurur një pallto për qen.

Ajo dhuroi krijimet e saj të thurura në strehë tri herë në vit. Familja e saj e dërgon atë në qendër dhe e ndihmon atë të shkarkojë çdo grumbull të xhemperëve  dhe batanijeve, të bëra për qentë e lezetshëm që ajo me gjithë zemër dashuron.

Ajo është një nga shumë vullnetarë që ndihmojnë rregullisht strehimin, që është bamirësia më e madhe e ndihmës për qen në Mbretërinë e Bashkuar. Ka një rrjet prej 20 qendrash në Mbretërinë e Bashkuar (dhe tani një në Irlandë), dhe kujdesen për më shumë se 16,000 qen të humbur, të padëshiruar dhe të braktisur çdo vit.

Për ta bërë qëndrimin e tyre më të rehatshëm, Basildon Dogs Trust inkurajon vendasit të dhurojnë xhemperë dhe batanije, pasi ndihma e të gjithëve është më se e mirëpritur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat