Fqinji ia “helmon” pemën 200-vjeçare sepse ia ka bllokuar pamjen - Bota Sot
Fqinji ia “helmon” pemën 200-vjeçare sepse ia ka bllokuar pamjen

Ndryshe

Fqinji ia “helmon” pemën 200-vjeçare sepse ia ka bllokuar pamjen

Më: 29 korrik 2019 Në ora: 22:14
Foto

Një grua ka zbuluar dhjetëra vrima të shpuara në bazën e pemës së saj dhe beson se fqinji i saj duhet fajësuar.

Jill Sarchet, 51-vjeçare, u bë e dyshimtë kur gjethet e pemës “sycamore” 200-vjeçare u shndërruan në ngjyrë të kafenjtë.

Ajo zbuloi rreth 50 vrima të shpuara në bazën e pemës të gjatë 30 metra në skaj të shtëpisë së saj në Worsthorne-with-Hurstwood, afër Burnleyt, Lancashire, shkruan “The Metro”. Po ashtu, mendohet se dikush po hyn fshehurazi në pronën e saj gjatë errësirës dhe është duke e injektuar pemën me helm përmes vrimave.

Ekspertët e pemëve, tani thonë se ekziston një shans shumë i madh se kjo pemë, e cila është e mbrojtur nga Këshilli i Rendit për Ruajtjen e Pemëve (KRRP), do të vdesë.

“Kjo sjellje është tërësisht e paarsyeshme dhe e panevojshme. Po ashtu, kjo është një nga pemët më të vjetra dhe më të rëndësishme në Burnley dhe ka qenë këtu shumë më gjatë se personi përgjegjës për këtë”, ka thënë Sarchet, nënë e dy fëmijëve.

Kushdo që shkatërron apo dëmton me dashje një pemë e cila është e mbrojtur nga KRRP, mund të dërgohet në gjykatë dhe të gjobitet deri në rreth 22.000 euro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...