A mund të ketë një fëmijë 526 dhëmbë?! - Bota Sot
A mund të ketë një fëmijë 526 dhëmbë?!

Ndryshe

A mund të ketë një fëmijë 526 dhëmbë?!

Më: 2 gusht 2019 Në ora: 15:35
Foto ilustrim

Stomatologët indianë nxorën 526 dhëmbë nga goja e një fëmije 7 vjeç, i cili ankohej për dhimbje nofullash duke e quajtur atë rastin e parë të dokumentuar në botë, ku u gjetën aq shumë dhëmbë në një individ.

Spitali në qytetin e Chennait, i cili kreu skanime me rreze x të gojës së djalit, gjeti një ”thes” të ngulitur në nofullën e tij të poshtme të djathtë, plot dhëmbë jonormalë, duke treguar se ai vuante nga odontoma komplekse.

”Kirurgjia e rrallë u krye më 11 korrik, por mjekëve u duhej kohë për të ekzaminuar dhëmbët dhe për të konfirmuar rezultatet e tyre para se t’i bënin ato publike”, tha Pratibha Ramani, drejtuese e Departamentit të Patologjisë Orale dhe Maksilofaciale në Saveetha.

“Prindërit kishin vërejtur ënjtje kur djali ishte tre vjeç, por ai nuk u diagnostikua sepse dhëmbët jonormalë të ngulitur në nofull nuk ishin të dukshme. Një total prej 526 dhëmbësh, duke filluar nga 0,1 milimetra deri në 15 milimetra, u hoqën nga ekipi ynë. Të gjitha pjesët ishin dhëmbë, pasi kishin një kurorë, rrënjë dhe smalt”, shtoi Ramani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...