Tmerruese se çfarë ndodhi me adoleshenten për vetëm një orë në diell - foto +18 - Bota Sot
Tmerruese se çfarë ndodhi me adoleshenten për vetëm një orë në diell - foto +18

Ndryshe

Tmerruese se çfarë ndodhi me adoleshenten për vetëm një orë në diell - foto +18

Më: 5 gusht 2019 Në ora: 13:54
16-vjeçarja fitoi djegie të tmerrshme

Maisie Squires (16) nga Britania e Madhe fitoi një djegie të vërtetë të tmerrshme, ndërsa ishte në pushime me familje në Kubë.

"Unë u zhyta në sipërfaqe për rreth një orë dhe shpina ishte në diell. Unë as nuk e kuptova që isha djegur dhe kisha aplikuar kremin për dielli, "shpjegon Squires.

Por ajo shpejt u bë e vetëdijshme për efektet e diellit tropikal të mesditës.

Image

Edhe pse pretendon të ketë aplikuar krem dielli, 16-vjeçarja fitoi djegie të tmerrshme.

Ajo tha se më pas kërkoi edhe ndihmën e mjekut.

Image

"Unë nuk i largova flluskat nga trupi, pasi më thanë në spital se ato do të shpërthenin vetë”, shprehet 16-vjeçarja.

Pamjet nga trupi i saj i djegur ishin tmerruese sa që dikush i rekomandoi të veshë sytjena shtesë.

Ajo më vonë postoi një foto pas shpërthimit të flluskave me porosinë: 'Kujdes, kremi zhduket shpejt'.

Image

Një zëdhënës i Shoqatës Britanike të Dermatologëve paralajmëron rreziqet e diellit.

"Kur notoni, veçanërisht kur zhyteni në sipërfaqe, shpina juaj është e ekspozuar ndaj diellit për një kohë të gjatë, dhe kur indeksi UV është i lartë duhet të merrni masa paraprake shtesë. Kremi i diellit hiqet shpejt, kështu që veshja mbrojtëse është e domosdoshme, "tha ai, duke shtuar se dielli duhet të shmanget midis orës 11.00-15.00, dhe pas djegies së rëndë, veçanërisht te fëmijët, duhet kërkuar ndihmën mjekësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...