Detektori i metalit gjen paranë e rrallë romake - Bota Sot
Detektori i metalit gjen paranë e rrallë romake

Ndryshe

Detektori i metalit gjen paranë e rrallë romake

Më: 7 gusht 2019 Në ora: 13:09
Ilustrim

Një detektor i metalit është vendosur të bëjë një pasuri të vogël pasi zbuloi një monedhë ari jashtëzakonisht historike dhe të rrallë romake.

Thesari i shekullit të katërt pas Krishtit, u gjet 30 centimetra nën sipërfaqen e një fushe afër Wanstrow, Somerset.

Monedha Solidus mbart portretin e Kostandinit të Parë, i cili ishte sundimtari i parë që përqafoi kultin e krishterimit.

Ajo u zbulua afër një rruge të vjetër romake që dikur përdorej për transportimin e xehes së plumbit.

Kostandini i Parë ishte një gjeneral dhe sundimtar i fuqishëm që jetoi nga 27 shkurt 272 - 22 maj 337 pas Krishtit. Ai është ndoshta më i njohur si perandori i parë romak i krishterë.

Detektori, i cili deshi të mbetej anonim, u intrigua nga fusha pasi kishte një formë të panatyrshme.

Duke përdorur një detektor metalik të dorës së dytë, ai fillimisht zbuloi një karficë romake dhe disa pjesë të mineralit të plumbit, përpara se të bënte zbulimin më domethënës të jetës së tij zbuluese.

Tani, ai do ta shesë monedhën e arit në ankandin e Londrës, Dix Noonan Webb, më 17 shtator.

Pritet të mbledhë 12.000 funte, të ardhura këto që do të ndahen midis gjetësit dhe fermerit që i dha leje për kërkime në tokën e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat