Sëmundja misterioze - ndjente dhimbje vetëm natën - Bota Sot
Sëmundja misterioze - ndjente dhimbje vetëm natën

Ndryshe

Sëmundja misterioze - ndjente dhimbje vetëm natën

Më: 8 gusht 2019 Në ora: 20:34
Foto ilustrim

jë mbrëmje, dhimbja e saj u bë e padurueshme, kështu që Marion Millhouse Baker doli nga shtrati, shkoi në dhomën e mysafirëve, mbylli derën dhe bërtiti me zë të lartë.

"Kjo ndihmoi," tha Baker, duke kujtuar strategjinë që ajo përdorte për të përballuar dhimbjen që ndjeu në anën e djathtë të brinjëve të saj.

"Unë kam një tolerancë të fortë për dhimbjen", tha ajo, por dhimbja doli të ishte më e fortë se lindja ose dhimbja e apendiksit.

Një natë tjetër, në kulmin e dhimbjes, Baker u nis për dush dhe bëri masazh vendin e dhimbjes me sa më shumë ujë që mund të duronte duke ulëritur.

Për gati dy vjet, Baker tani 65-vjeç, ka jetuar me këto sulme. Në atë kohë, familja e saj merrej me një numër problemesh shëndetësore. Por dhimbja e qëndrueshme u bë pothuajse e pamundur pasi episodet u rritën nga një herë në muaj në pothuajse çdo natë. Ajo që e befasoi veçanërisht ishte fakti që dhimbja nuk vazhdoi kurrë gjatë gjithë ditës.

"Nëse dhimbja do të vazhdonte gjatë gjithë ditës, unë do të kisha shkuar te mjeku shumë më herët. Nuk ishte gjë e mirë që kisha pritur kaq gjatë," tha ajo.

Problemi filloi në vjeshtën 2012, një vit pasi shiti kompaninë e komunikimeve mjekësore dhe doli në pension.

Në mënyrë që të qëndronte në formë, ajo praktikonte kajak. Kur brinjët e saj filluan të dhembin, ajo dyshoi se kishte zgjatur muskulin dhe ishte ngadalësuar, duke i kushtuar pak vëmendje.

Image

Në fillim të 2013, pasi dhimbja vazhdonte, ajo u ekzaminua nga një internist. Ajo bëri një seri ekzaminimesh, dhe rrezet e kraharorit, ultratinguj të tëmthit dhe mëlçia treguan se gjithçka ishte në rregull.

"Në atë kohë, mjeku nuk sugjeroi një test që do të lejonte një diagnozë të saktë të problemit," thotë Baker.

Doktori tha se dhimbja ishte rezultat i inflamacionit të kërcit në brinjë, e cila kishte të bënte me sportin e kajakut. Ai e këshilloi që të marrë qetësues për të ulur inflamacionin. Por kjo nuk e ndihmoi. Ajo ndërroi mjekun dhe u këshillua me një specialist të mjekësisë familjare. Mjeku i ri ra dakord për një diagnozë të hershme dhe përshkroi një krem antiinflamator. Kjo gjithashtu doli e padobishme. Një vit më pas, Baker vendosi të përballet me dhimbjen që nuk kishte të ndalur.

Barnat që kishte marrë nuk ishin të mira për dhimbjet e ndërlidhura me nerva. Disa muaj më vonë, ajo iu kthye mjekut të saj të mëhershëm dhe i tregoi të gjitha simptomat. Pas testimit të MRI dhe CT u zbulua shkaktari i gjithë dhimbjeve misterioze.

Bëhej fjalë për një tumor të madh sa një koktej i vogël.

"Nuk pata frikë. Nuk kisha menduar se do të ndodhej në trurin tim. Nuk kisha probleme, as dhimbje koke, ndryshime të të parit ose humbje në peshë, të cilat  çojnë drejt dyshimeve për tumor në tru”, tha ajo. 

Image

Operimi i cili duhej të zgjaste disa orë, mori vetëm 90 minuta kohë, pasi tumori ishte jashtëzakonisht i lehtë për t’u hequr.

Edhe pse dhimbja iku tashmë, rikuperimi nga operacioni zgjati më shumë se një vit. Pas terapisë fizikale, ajo serish mund të ecë normalisht dhe është rikuperuar në tërësi.

Baker këshillon të tjerët se nëse kanë simptoma të tilla, të mos presin shumë, por t’i drejtohen sa më parë mjekut.  “Mendoj se pritja e gjatë për të shkuar te mjeku ishte gabim”, pranon Baker.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat