Për shkak të terapisë së gabuar, fëmijët duken si ujqër - Bota Sot
Për shkak të terapisë së gabuar, fëmijët duken si ujqër

Ndryshe

Për shkak të terapisë së gabuar, fëmijët duken si ujqër

Më: 29 gusht 2019 Në ora: 16:56
Foto

Për shkak të trajtimit të gabuar, 17 fëmijë në Spanjë pësuan rritje anormale të qimeve, një sindromë e ngjashme me "sindromën ujk", përkatësisht hipertrikozën.

Fëmijët nga Cantabria, Valencia dhe Granada zhvilluan simptoma pasi morën trajtim për një gjendje stomaku, i cili përfshinte një ilaç për trajtimin e alopecisë, thanë autoritetet.

"Balli, faqet, krahët, këmbët dhe duart e djalit janë të mbuluara me flokë", tha nëna e një fëmije që mori trajtimin e gabuar.

Stoqet e ilaçeve që mendohet se përmbajnë tableta omeprazole në të vërtetë përmbajnë minoxidil, e cila stimulon rritjen e qimeve.

Rastet e para u raportuan në korrik, por Ministria e Shëndetësisë më vonë pretendoi se dërgesa e ilaçeve për trajtimin e rënies së flokut ishte etiketuar gabimisht në transport me ilaçe për problemet e stomakut.

Prindërve u është thënë se gjendja e fëmijëve do të përmirësohej në javët e ardhshme kur qimet e tepërta do të binin dhe ato të reja nuk do të rriten.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...