Kur të fluturon mbi kokë bombarduesi 2.1 miliardë dollarësh - Bota Sot
Kur të fluturon mbi kokë bombarduesi 2.1 miliardë dollarësh

Ndryshe

Kur të fluturon mbi kokë bombarduesi 2.1 miliardë dollarësh

Më: 13 shtator 2019 Në ora: 20:52
Ilustrim

Adhuruesit e avionëve ishin mbledhur pranë bazës RAF Fairford Gloucestershire, në Britaninë e Madhe për të shijuar spektaklin.

Një avion bombardues i NATO-s, B-2, me vlerë 2.1 miliardë dollarë, kaloi mbi kokat e tyre si pjesë e stërvitjes së NATO-s në Islandë dhe tashmë është kthyer në brazën britanike.

Bombarduesit amerikanë janë avionët luftarakë më të shtrenjtë të prodhuar ndonjëherë.

Nga viti 1987 deri në vitin 2000 janë realizuar 21 të tillë. Avioni ka kapacitete bërthamore dhe mund të lëshojë deri në 80 predha në një mision të vetëm.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...