E pazakontë: I riu kapë peshkun me ‘kokë të luanit dhe bisht të dragoit’ - Bota Sot
E pazakontë: I riu kapë peshkun me ‘kokë të luanit dhe bisht të dragoit’

Ndryshe

E pazakontë: I riu kapë peshkun me ‘kokë të luanit dhe bisht të dragoit’

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 19:31
Oscar Lundalh

Një peshkatar i ri në moshë u trondit kur zuri një peshk që i ngjasonte krijesave jashtëtokësore, e që në thelb ishte hibride.

Oscar Lundalh, 19-vjeçar, për pak sa nuk u hodh nga varka e tij e peshkimit kur pa specien e çuditshme në grep.

Krijesa njihet me emrin Chimaeras Monstrosa Linnaeus, i cili në mitologjinë greke konsiderohej si një përbindësh hibrid me kokë luani dhe bisht dragoi.

Pishku, i cili konsiderohet të jetë 200 milionë vite i vjetër, jetën në ujëra të thella dhe është tepër vështirë që të kapet.

Peshqit e këtillë janë të padëmshëm për njerëzit dhe ushqehen me krustace si gaforret dhe kërmijtë e detit.

Sytë e tyre të mëdhenj besohet se janë zhvilluar për t’i ndihmuar ata të shohin në thellësi të errëta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...