Rreziku në ujë: Ameba ha trurin e djalit - Bota Sot
Rreziku në ujë: Ameba ha trurin e djalit

Ndryshe

Rreziku në ujë: Ameba ha trurin e djalit

Më: 19 shtator 2019 Në ora: 12:43
Ilustrim

Një djalë i shëndetshëm u pranua befas në sallën e urgjencës së Spitalit të Kalifornisë Jugore pasi filloi të vjella, ethe dhe dhimbje koke, dhe gjendja e tij mendore "ndryshoi". Fatkeqësisht, këto simptoma shëndetësore patën një rezultat fatal.

Fillimisht, mjekët e dhomave të urgjencës i dhanë djalit terapi për meningjit bakterial dhe viral.

Kur ai filloi të tregojë shenja të vetëdijes së ulur dhe arrest të frymëmarrjes, ai mori frymë me ndihmën e një makinerie. Vetëm atëherë CT tregoi se truri i djalit po fryhej dhe analiza e lëngut kurrizor të trurit zbuloi një diagnozë të zezë - një ameba e rrallë dhe shpesh fatale e quajtur Naegleria fowleri pushtoi trurin e tij.

Ameba, e cila në të vërtetë ha indin e trurit, shkaktoi vdekjen e tij vetëm tre ditë pas diagnostikimit, sipas IFL Science. Ajo kishte hyrë në trupin e djalit përmes hundës.

Sëmundja që ajo shkakton është një infeksion i rrallë dhe shkatërrues i trurit i njohur si meningoencefaliti amoeb primar (PAM).

Rastet e infeksionit të këtij lloji janë shumë të rralla, në 53 vjet 133 raste të tilla janë dokumentuar në SHBA, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Deri më tani, nuk është raportuar asnjë rast i ameba në Evropë, thonë ekspertët.

Njerëzit në përgjithësi nuk duhet të notojnë në ujëra të qeta ose në ujë që është i vrenjtur dhe i gjelbër, ose ka një erë të pazakontë, dhe gjithashtu këshillohet që të mos ngrihet llum nga fundi i ujit të cekët dhe ta mbahet koka mbi ujë gjatë muajve dhe ditëve të nxehta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...