Brenda burgut ku çdo vit ndërrojnë jetë 5 mijë të dënuar

Ndryshe

Brenda burgut ku çdo vit ndërrojnë jetë 5 mijë të dënuar

Më: 5 tetor 2019 Në ora: 07:34
Ilustrim

Një në çdo pesë të dënuar në burgun kombëtar të ishujve Filipines humbin jetën çdo vit, sipas zyrtarëve të burgut.

Përveç kësaj, zyrtarët e burgut përmenden shpesh për përfshirje në skandale e korrupsione të ndryshme.

Në vitin 1993, një ish kryetar bashkie i arrestuar për vrasje dhe përdhunim u tha se mund të lirohej . Ndërsa një tjetri i ishte ulur dënimi për 970 dollarë.

Kushtet janë të tmerrshme. Një dhomë mban deri në 85 të burgosur. Ndërsa qelitë e mëdha, të nërtuara për të mbajtur 30, mbajnë në fakt 130.

Disa kritikë thonë se mbipopullimi është ndikuar edhe nga lufta e Dutertes ndaj drogës, por OKB bën thirrje se po shkelen shumë të drejta njeriu.

Në maj të vitit 2018 u tha se ishujt Filipine kishin rreth 188.278.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat