Ndryshimi i klimës po i çon arinjtë polarë drejt kanibalizmit - Bota Sot
Ndryshimi i klimës po i çon arinjtë polarë drejt kanibalizmit

Ndryshe

Ndryshimi i klimës po i çon arinjtë polarë drejt kanibalizmit

Më: 29 shkurt 2020 Në ora: 22:00
Foto ilustrim

Një shkencëtar rus zbulon se kafshët po ushqehen me njëra-tjetrën në Arktik pasi shkrirja e akullit dhe nxjerrja e karburanteve fosile shkatërron zakonin e tyre.

Nivelet e akullit po bien për shkak të rritjes së temperaturave dhe kompanitë industriale po lëvizin në arinjtë polarë që forcojnë zonën jashtë vendit të tyre të gjuetisë tradicionale ose në zonat bregdetare, raporton “Daily Mail”.

Rritja e incidenteve të kanibalizmit, sipas studiuesit, mund të jetë gjithashtu si rezultat i një rritje të aktivitetit njerëzor në Arktik, të cilët janë atje për të dëshmuar ngjarjet e tmerrshme.

“Rastet e kanibalizmit midis arinjve polarë janë një fakt i krijuar prej kohësh, por ne jemi të shqetësuar që raste të tilla dikur gjendeshin rrallë, ndërsa tani ato regjistrohen mjaft shpesh”, tha Mordvintsev.

“Ne deklarojmë se kanibalizmi në arinjtë polarë po rritet.”

Ai beson se këto kafshë po kthehen në njëra-tjetrën sepse furnizimi i tyre me ushqim është i pakët, meshkuj të mëdhenj sulmojnë femra dhe këlyshë sepse janë shënjestra të lehta dhe nënat po hanë foshnjat e tyre.

Burimet e tyre të ngurta ushqimore po fajësohen për krizën klimatike, pasi nivelet e akullit në Arktik janë ulur të paktën për 40% gjatë 25 viteve të fundit.

Arinjtë polarë përdorin akullin e detit për të gjuajtur në ujëra, por me mungesë akulli ato detyrohen të shkojnë në breg ku nuk mund të gjuajnë si zakonisht dhe është më e vështirë të gjesh ushqyesit e nevojshëm për të mbijetuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat