Hidhet pensionisti nga avioni luftarak duke tërhequr aksidentalisht levën nxjerrëse - Bota Sot
Hidhet pensionisti nga avioni luftarak duke tërhequr aksidentalisht levën nxjerrëse

Ndryshe

Hidhet pensionisti nga avioni luftarak duke tërhequr aksidentalisht levën nxjerrëse

Më: 14 prill 2020 Në ora: 11:34
Ilustrim

Pensionisti u hodh nga avioni luftarak pasi tërhoqi aksidentalisht levën nxjerrëse në mes të fluturimit.

Një francez 64-vjeçar, u dërgua në Rafale-B në një bazë ajrore në Saint-Dizier, në veri-perëndim të Francës, përkundër faktit se ai kurrë nuk kishte shprehur dëshirën për të marrë pjesë në një fluturim si kjo.

Ndërsa avioni filloi një ngjitje të papritur dhe të shpejtë, ai u pa jashtë avionit luftarak sepse kishte tërhequr aksidentalisht levën nxjerrëse.

Metro shkruan se hetuesit zbuluan se nevoja për të mbajtur fluturimin, të cilit iu dha drita jeshile nga Ministria e Mbrojtjes, si një surprizë ishte e rrezikshme, veçanërisht në lidhje me përgatitjen për udhëtimin.

Sipas një raporti thuhet: “Kjo situatë krijoi një ndjenjë stresi për pasagjerin, dhe kjo u ndje në sediljen për tërheqje, ku duhej të asimilonte një sasi të madhe informacioni brenda një kohe shumë të shkurtër. Përveç kësaj, stresi i befasisë është zmadhuar nga mungesa e plotë e përvojës së aviacionit ushtarak”.

Pasagjeri tha se ai kishte një mungesë të njohurisë së plotë për mjedisin aeronautik dhe kufizimet e tij, pasi nuk ishte fluturuar kurrë në një aeroplan ushtarak.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat