“Shtëpia më e shtrenjtë në botë”: Brenda ‘kështjellës’ së Princit të Kurorës, Mohamed Bin Salman - Bota Sot
“Shtëpia më e shtrenjtë në botë”: Brenda ‘kështjellës’ së Princit të Kurorës, Mohamed Bin Salman

Ndryshe

“Shtëpia më e shtrenjtë në botë”: Brenda ‘kështjellës’ së Princit të Kurorës, Mohamed Bin Salman

Më: 20 prill 2020 Në ora: 07:32
Pamje nga shtepia

Sa i përket blerjeve luksoze, Mohamed Bin Salman di se si të shpenzojë paratë e tij.

Princi i Kurorës i Arabisë Saudite është në prag të përfundimit të një blerje prej 300 milionë funtesh në Newcastle United.

Por çuditërisht kjo është vetëm 70 milion funte më shumë se kostoja e Chateau e tij Franceze, për të cilën ai ofroi jo më pak se 230 milionë funte, shkruajnë mediat britanike.

Image

Prona që ka 50,000 metra katrorë është e vendosur në Louveciennes, afër Versajës.

E njohur si Chateau Louis XIV, shtëpia është modeluar në kështjella franceze të shekullit të 17-të, dhe është ndërtuar midis 2008-2011.

Image

Ndër karakteristikat e saj shumë mbresëlënëse janë një akuarium brenda shtëpisë, pishina shtëpie dhe të jashtme, dhe një klub nate.

Aty gjendej fillimisht një kështjellë e shekullit të 19-të, përpara se Bin Salman t’u jepte zhvilluesve udhëzimin për ta shkatërruar atë në favor të një pamje moderne.

Chateau gjithashtu përmban 10 suita dhoma gjumi, një bibliotekë, gjykatë kungulli privat, një dhomë kinema, dy sallat e sallave dhe një bodrum vere – e cila mund të mbajë deri në 3,000 shishe.

Dhe shumë prej pajisjeve mund të kontrollohen nga një iPhone, duke përfshirë shatërvanet, sistemet e zërit, dritat dhe kondicionerin.

Ndoshta më e jashtëzakonshmja nga karakteristikat e pronës është dhoma e meditimit, e cila është e vendosur brenda në murin e kështjellës dhe krenohet me një dhomë nënujore transparente, e cila mban peshq të ujërave të ëmbla.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat