Coronavirusi zbulohet edhe në lotët e një pacienti

Ndryshe

Coronavirusi zbulohet edhe në lotët e një pacienti

Më: 23 prill 2020 Në ora: 12:29
Foto Ilustrim

Zbulimi tregon se sytë gjithashtu luajnë një rol, si në infeksion ashtu edhe në përsëritje të virusit.

Një studim befasues nga Italia tregon pse është veçanërisht e rëndësishme të shmangni përballjen me njëri-tjetrin, në mënyrë që të shmangni infeksionin e coronavirusit.

SARS-cov-2 patogjen që ka kapluar globin duke shkaktuar sëmundje shumë-ngjitëse dhe nganjëherë fatale ka qenë prej kohësh i njohur për përhapjen përmes pikëzave mukoze gjatë kollitjes apo teshtitjes, por prova të reja tregon se virusi mund të kontraktohen dhe përhapja përmes lëngjeve nga sytë.

Një studim rasti, i paraqitur nga mjekët në Itali dhe botuar në revistën “Annals of Medicine Medicine”, tregon një pacient i cili kishte virusin COVID-19 edhe pasi “shërohet” nga sëmundja.

Pacienti në fjalë ishte një grua 65-vjeçare që kishte udhëtuar për në Itali nga Wuhan. Ajo u pranua në spital një ditë pasi filluan simptomat e saj, të cilat përfshinin një kollë të thatë, dhimbje të fytit, një ftohje dhe konjunktivit në të dy sytë. Konjunktiviti është një infeksion i syve që shkakton dhimbje të syve dhe të kruar me një sekretim viskoz.

Studiuesit italianë tani kanë qenë në gjendje të dëshmojnë se virusi mund të gjendet gjithashtu në lëngun e lotëve, transmeton Telegrafi.

“Hulumtimi ynë tregon se sytë nuk janë vetëm një nga portat që virusi të hyjë në trup, por edhe një burim i mundshëm i infeksionit”, tha Concetta Castilletti, e cila ishte e përfshirë në hulumtim. Ajo theksoi nevojën e përdorimit të pajisjeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat