Bletët e duan kanabisin dhe mund të përfitojnë nga ai gjithashtu

Ndryshe

Bletët e duan kanabisin dhe mund të përfitojnë nga ai gjithashtu

Më: 28 prill 2020 Në ora: 15:04
Foto ilustrim

Rezulton se njerëzit nuk janë të vetmit që e duan kanabisin.

Një studim nga Universiteti Cornell deklaron se bimët e larta të kërpit preferohen nga kopetë e bletëve dhe mund të ndihmojnë shumë në problemet e tyre të popullatës,.

Ky nuk është studimi i vetëm në këtë fushë, pasi një studim i mëparshëm nga Universiteti Shtetëror i Kolorados gjithashtu arriti në përfundime të ngjashme.

Sipas të dy studimeve, bletët jo vetëm që tërhiqen shumë nga kanabisi, por bima është gjithashtu e mirë për ta për shkak të dyqaneve të shumta të polenit, Daily Health Pos. Ky është një lajm i shkëlqyeshëm pasi mbështet problemet e mëdha të popullatës në shumicën e koshereve.

Shkencëtarët gjithashtu eksperimentuan me një numër të madh të llojeve të ndryshme të bletëve dhe arritën në përfundimin se kërpi është i dashur dhe i dobishëm për gjithsej 16 lloje të ndryshme të bletëve të zakonshme në kontinentin verior lindor të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat