Shtatë misteret më të famshme që nuk janë zgjidhur akoma!

Ndryshe

Shtatë misteret më të famshme që nuk janë zgjidhur akoma!

Më: 5 maj 2020 Në ora: 07:44
Ilustrim

Ka shumë mistere në botë që nuk kanë gjetur shpjegim prej vitesh e vitesh të tëra.

Madje, edhe pse ka pasur angazhim maksimal, këto ngjarje edhe ditët e sotme mbeten mister.

Në fotot e mëposhtme do të shihni disa nga të fshehtat e mëdha që nuk janë zgjidhur ende!

Anija fantazmë, Mary Celeste. Më 4 dhjetor 1872, një anije britaniko-amerikane e quajtur “Mary Celeste” u gjet e zbrazur dhe u rrëzua në Atlantik. U zbulua se ishte e lundrueshme dhe me ngarkesën e saj të paprekur, me përjashtim të një varke shpëtimi, e cila dukej se ishte hipur në një mënyrë të rregullt. Por pse? Ne kurrë nuk mund të dimë, sepse askush në bord nuk u pa përsëri. Teoritë gjatë viteve kanë përfshirë kryengritje, sulme pirate, dhe një sulm nga një oktapod gjigant ose përbindësh deti. Në vitet e fundit, shkencëtarët kanë vendosur teorinë se tymi nga alkooli në bord shkaktoi një shpërthim që, si pasojë e një anomalie shkencore, nuk la pas shenja të djegies.

Dorëshkrimi Voynich është një libër rreth 250 faqesh i shkruar në një sistem krejtësisht të panjohur gjuhësor/shkrimor. Është kthyer nga karboni në vitet 1400 dhe përfshin ilustrime të bimëve që nuk i ngjajnë ndonjë specieje të njohur. Besohet se është menduar si një tekst mjekësor. Pronari i saj i parë i konfirmuar ishte Georg Baresch (1585-1662), një alkimist nga Praga, i cili zbuloi se “po merrte hapësirë në mënyrë të padobishme në bibliotekën e tij”. Baresch u përpoq të hetonte origjinën e dorëshkrimit, por pa ndonjë dobi.

A provuan Motrat Pollock rimishërimin? Në vitin 1957, dy motra të reja angleze, Joanna Pollock, 11 vjeç dhe Jacqueline Pollock, 6 vjeç, vdiqën në një aksident tragjik në makinë. Një vit më vonë, nëna e tyre lindi dy binjake, Gillian dhe Jennifer. Kur binjakët ishin të rritura mjaftueshëm për të folur, ato filluan të identifikojnë dhe të kërkojnë lodra që u përkisnin motrave të tyre të vdekura, duke vënë në dukje monumentet që do të njihnin vetëm motrat e tyre të vdekura (të tilla si një shkollë ku ato ndiqnin).

Misteri tjetër i pazgjidhur është i ngjashëm me Pollocks. Xhorxh dhe Jennie Sodder nga Virxhinia Perëndimore u detyruan të përballonin jo vetëm humbjen e papritur të fëmijëve të tyre, por edhe rrethanat misterioze që rrethonin atë humbje. Pasi shtëpia e Sodder u dogj një natë para Krishtlindjeve në vitin 1945, pesë nga dhjetë fëmijët e Sodder, të cilët ishin ende gjallë kur u gjetën. Por, ç’të themi për pesë të tjerët? Nga të gjitha të dhënat, duket se ata ishin zhdukur në ajër, trupat e tyre nuk u gjetën.

Zhdukjet e Flannan Isles. Në vitin 1900, tre rojtarë të flotës së Ishujve Flannan në brigjet perëndimore të Skocisë u zhdukën nën rrethanat më të çuditshme. Asnjë trup nuk u gjet, gjë që ka çuar në spekulime të pafundme. Teoritë shkojnë nga mbytjet në rrëmbime nga spiunë të huaj, një anije fantazmë ose një përbindësh gjigant detar. Çfarëdo që ndodhi në dhjetor 1900 në Flannan Isles Lighthouse, ne kurrë nuk mund të dimë.

Kolonia e humbur e Roanoke. Në vitin 1587, John White udhëhoqi një grup njerëzish nga Britania për të gjetur një koloni angleze, duke u vendosur në ishullin Roanoke. White u nis për më shumë furnizime, por pas kthimit të tij tre vjet më vonë, kolonia s’ishte më aty, të gjitha shtëpitë ishin çmontuar me kujdes. Para se ai të ikte, u kishte lënë porosi kolonizatorëve se nëse ata do të merreshin me forcë, ata do të ndërtonin një kryq në një pemë aty pranë; por nuk kishte kryq. E vetmja gjë ishte fjala “kroatoan”, emri i një fisi vendas të lidhur me gjuhën angleze…

Ngjarja Tunguska. Në mëngjesin e 30 qershorit 1908, 770 kilometra pyjesh në Siberi, Rusi u rrafshuan nga ajo që do të dukej të ishte një shpërthim, përveç se nuk kishte dëshmitarë e as prova të tjera. Fenomeni, i njohur si “ngjarja e Tunguska”, është klasifikuar nga shkencëtarët si “ngjarja më e madhe e ndikimit” (që nënkupton një ndikim të regjistrueshëm midis dy objekteve astronomike, si një asteroid dhe tokë). Megjithatë, asnjëherë nuk është gjetur asnjë “krater ndikim” (që do të ishte një cak i rëndësishëm i një ngjarjeje të ndikimit).

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat