Pamje që tregojnë se si superhëna “ndezi qiellin natën” nëpër disa vende në botë

Ndryshe

Pamje që tregojnë se si superhëna “ndezi qiellin natën” nëpër disa vende në botë

Më: 8 maj 2020 Në ora: 15:35
Foto Ilustrim

Njerëzit në të gjithë botën kanë shijuar pamje mahnitëse të “Super-hënës” së këtij muaji, kur Hëna shfaqet më e madhe dhe më e ndritshme.

Fenomeni ndodh kur sateliti qiellor arrin pikën më të afërt me Tokën – dhe është në anën e kundërt të Tokës me diellin.

Super-hëna e këtij muaji – e treta dhe e fundit e vitit – njihet si “Hëna e Luleve” për shkak të shfaqjes së saj në pranverë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat