Çifti detyrohet të shkatërrojë investimin mijëra eurosh në kopshtin e tyre pasi kishin thyer rregullat - Bota Sot
Çifti detyrohet të shkatërrojë investimin mijëra eurosh në kopshtin e tyre pasi kishin thyer rregullat

Ndryshe

Çifti detyrohet të shkatërrojë investimin mijëra eurosh në kopshtin e tyre pasi kishin thyer rregullat

Më: 10 korrik 2020 Në ora: 12:59
Foto Ilustrim

Adam dhe Barbara Keatinge nga Livingston, Skoci, sapo kishin përfunduar projektin e tyre të rinovimit të kopshtit, ku investuan më shumë se 19 mijë euro, Këshilli u tha atyre se kishin thyer rregulla të rrepta të lejes së planifikimit.

Ata blenë tokën ngjitur me shtëpinë e tyre vitin e kaluar me planet që ta përdorin atë si një kopsht për katër fëmijët e tyre – por e gjithë kjo hasi në probleme.

Pasi vendosën një gardh dhe bënë disa rregullie shumë të nevojshme, kopshti ishte i plotë, i bukur dhe i gatshëm për rekreacion pas investimit gati 20 mijë eurosh.

Me punën që përfunduan në kohën e duhur për verën, ata u emocionuan dhe ishin shumë të lumtur.

Kjo vazhdoi, derisa këshilli Lothian u tha atyre se do të duhet ta kthejnë atë në gjendjen e mëparshme.

Çifti u tmerrua kur zbuloi se gardhi që ata kishin ngritur kishte thyer rregullat e rrepta të lejes së planifikimit të këshillit.

Pasi harxhuan më shumë se 19 mijë euro nga kursimet e jetës së tyre për projektin, ata u lanë zemër thyer, veçanërisht pasi avokati i tyre u kishte thënë atyre se leja e planifikimit nuk do të ishte e nevojshme.

Shefi i një firme Adam dhe mësuesja Barbara, u ankuan për vendimin në Qeverinë Skoceze, por për fat të keq kërkesa u refuzua më vonë.

Adam tha: “Tani kemi tre muaj për të hequr gardhin, për të rindërtuar gardhin origjinal dhe për ta kthyer tokën në gjendjen origjinale”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat