Aeroplani luftarak amerikan ngritet në ajër me ndihmën e “kërcimores së skiatorëve” - Bota Sot
Aeroplani luftarak amerikan ngritet në ajër me ndihmën e “kërcimores së skiatorëve”

Ndryshe

Aeroplani luftarak amerikan ngritet në ajër me ndihmën e “kërcimores së skiatorëve”

Më: 10 korrik 2020 Në ora: 21:11
Aeroplani

Aeroplani luftarak F-35B i ushtrisë amerikane ka dëshmuar edhe një herë se është një prej fluturakeve më të manovrueshme, dhe jo më kot mban epitetin e “mbretit të qiellit”.

Një video e publikuar nga Business Insider shfaq, këtë aeroplan i cili në një pistë të shkurtër përdor “kërcimoren e skiatorëve” për t’u ngjitur më shpejtë në ajër.

Në shikim të parë mund të duket si diçka e pabesueshme, por në të vërtetë kjo ka ndodhur për shkak se pista ishte e shkurtër dhe nevojitej diçka që do ta ngrinte me lehtë në ajër këtë aeroplan.

F-35B ka një veçori tjetër që e bën unik – aterrimin në formë vertikale, që do të thotë se pa pasur nevojë të zbret me shpejtësi të madhe në pistë a mund ai ulet mbi një aeroplanmbajtëse.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat