Kabinë 290 metra katrorë e mbushur me libra, e ndërtuar në mes të pyllit

Ndryshe

Kabinë 290 metra katrorë e mbushur me libra, e ndërtuar në mes të pyllit

Më: 24 korrik 2020 Në ora: 14:50
Foto Ilustrim

Artisti dhe fotografi Norvegjez-Britanik Jason Koxvold, ndërtoi një kasolle të pavarur si një dhomë të për të ftuar pranë shtëpisë së tij në New York.

Mbushur me mijëra libra, dhoma e mysafirëve dyfishohet si një bibliotekë.

Ai tha se e gjeti veten me mijëra metra dru, më shumë se sa ai mund të shiste apo të përdorë ndonjëherë si flakë.

Kështu që, ai vendosi të ndërtojë diçka me të, duke e shndërruar lisin e kuq të mbetur në një kabinë prej 290 metra katrorë që shfrytëzohet si dhomë mysafirësh dhe bibliotekë.

Ai e quajti atë “Hemmelig Rom”, e cila nënkupton “dhomë e fshehtë”.

Ideja e Jason Koxvold për një dhomë të pavarur u frymëzua nga rrënjët e tij norvegjeze, ndërsa dizajni i saj u ndikua nga arkitektura japoneze.

Ai thase familja e tij ka pasur një fermë në Norvegji që nga vitet 50, e cila filloi si një shtëpi e ndërtuar nga gjyshi i tij, por u ndërtua me ndërtimin me kalimin e kohës, duke u bërë një lloj kompleksi i rregulluar rreth një oborri.

“Mendova, pse të mos bëja diçka të ngjashme”, tha ai, duke përshkruar pronën e tij në lartësi si”një lloj interpretimi bashkëkohor “të projektit të gjyshit të tij.

Ndërsa një shok e ndihmoi atë në projektimin dhe një kontraktues ndërtoi kornizën e ndërtesës dhe instaloi dritaret e çatinë, Koxvold tha që ai dhe një grup miqsh i bënë pjesën tjetër gjatë dy viteve pa ndonjë përvojë të vërtetë paraprake në ndërtim.

“Me fuqi punëtore dhe YouTube, nuk ka pothuajse asgjë që nuk mund ta kuptosh”, tha ai. “Po, mund të zgjasë më shumë sesa nëse keni pasur një profesionist të bëj punën, por ka edhe shumë mësime të përfshira dhe mua më pëlqeu kjo”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat