​Populli që fle në shtratin e bletëve - Bota Sot
​Populli që fle në shtratin e bletëve

Ndryshe

​Populli që fle në shtratin e bletëve

Më: 31 korrik 2020 Në ora: 19:40
Në Slloveni, ekziston një teknikë relaksimi që në të vërtetë mund të shokojë disa njerëz

Vendi ka një traditë të nderuar nga koha për të përdorur tingujt e bletëve që gumëzhin për të çlodhur të gjithë nga zjarrfikësit te fëmijët e shkollës, duke vepruar si një aleat për ankthin dhe stresin.

Në shoqërinë tonë moderne, me stres të lartë, për fat të keq nuk ka mungesë të ndihmave për t'u çlodhur: aplikacione audio për histori të gjumit, zyra pa telefon, ose ASMR, video YouTube hipnotike të njerëzve që pëshpëritin ose duke shtypur letër ambalazhi në mikrofon për të ndihmuar njerëzit të bien në gjumë.

Por në Slloveni, ekziston një teknikë relaksimi që në të vërtetë mund të shokojë disa njerëz, veçanërisht entomofobë: shtrirë në një dhomë të mbushur me gumëzhitje të mijëra bletëve.

Sot, terapia e bletëve vepron si stabile e stresuesve të përditshëm për shumë njerëz në Slloveni, përfshirë njerëzit në punë me presion të lartë, shkruan BBC. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat