Turistët fotografojnë një leopard jashtëzakonisht të rrallë

Ndryshe

Turistët fotografojnë një leopard jashtëzakonisht të rrallë

Më: 7 gusht 2020 Në ora: 14:35
Foto Ilustrim

Një student ishte tepër me fat që të shihte një leopard të zi jashtëzakonisht të rrallë në vizitën e tij të parë në Tedoba Reserve dhe ai arriti të bënte një fotografi të leopardit.

Një udhëtim në safari është një nga përvojat më unike ndonjëherë. Këto udhëtime ekzotike u ofrojnë vizitorëve një mundësi për të shëtitur në shkretëtirë, të mrekullohen me pamjet e natyrës dhe të vëzhgojnë dhe fotografojnë jetën e egër.

Sidoqoftë, një student i inxhinierisë në Indi ishte më me fat se shumë fotograf profesionistë që shpenzojnë shumë kohë dhe para për të kapur diçka kaq unike sa ai!

Në udhëtimin e tij të parë, mbi një muaj më parë, ai kapi një leopard të zi jashtëzakonisht të rrallë!

Abhishek Pangis, 23 vjeç, shkoi në një udhëtim dy-ditor me safari me prindërit e tij në Tedoba Reserve.

Dita e parë e tyre ishte gjithashtu e paharrueshme, por ditën e dytë, ai së bashku me prindërit e tij vunë re leopardin teksa po fshihej nga dielli.

Ai madje mbeti pranë kafshës madhështore që kishte gëzof me shkëlqim dhe njolla të zeza të errëta për dyzet minuta!

Abhishek shpjegoi:

“Unë u mahnita kur e vura re. Nuk kisha parë ndonjë gjë kaq të bukur, isha i habitur plotësisht dhe u ktheva në vete pas dhjetë minutash dhe fillova të bëja fotografitë”.

“Zakonisht, njerëzit i kanë parë rreth dy ose tre minuta, por unë kam qenë shumë me fat pasi e pashë për 40 minuta. Unë e pashë atë duke pirë ujë nga një pellg dhe duke shënjuar territorin e vet, ishte një përvojë e shkëlqyer”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat