Gruaja akuzohet për vrasjen e burrit të saj me sëpatë, varianti që jep e pandehura të lë pa fjalë

Ndryshe

Gruaja akuzohet për vrasjen e burrit të saj me sëpatë, varianti që jep e pandehura të lë pa fjalë

Më: 14 nëntor 2020 Në ora: 13:38
Lauren McConnell

Një grua nga Kolorado e akuzuar për vrasjen e burrit të saj me sëpatë në prill të këtij viti, paraqiti një mbrojtje të pazakontë këtë mëngjes gjatë gjykimit të saj, duke pretenduar se burri 57-vjeçar u vra në një luftë me një njeri-majmun.

51-vjeçarja Lauren McConnell nga Denver akuzohet për therjen e bashkëshortit të saj, Brian McConnell. Sipas prokurorisë, ajo e sulmoi atë në befasi ndërsa ai ishte duke kositur barin dhe e goditi atë 47 herë me një sëpatë.

Gjatë dëshmisë së saj mëngjesin e së premtes (13 nëntor), znj. McConnell paraqiti një version shumë të ndryshëm të ngjarjeve, duke pretenduar se burri i saj ishte “sulmuar nga një njeri-majmun, dhjetë metra ” dhe ajo ishte përpjekur pa sukses ta mbronte atë.

“Dukej si një gorillë gjigante, por me flokë të gjata kafe. Duhet të peshonte një ton dhe të kishte kthetra si brisqe.”

Gjatë mbrojtjes së saj ligjore, ajo argumentoi se paragjykimet e vetë hetuesve kundër ekzistencës së njerëzve majmunë, i mashtruan ata duke e akuzuar atë.

“Hetuesit thjesht hodhën poshtë dëshminë e dëshmitarit të vetëm të ngjarjeve dhe kurrë nuk hetuan madje kryesimin për shkak të bindjeve të tyre personale që njeriu majmun nuk ekziston.”

Përballë faktit se gjaku i burrit të saj u gjet në një sëpatë që ndahej në garazhin e saj, ajo pretendoi se e përdori atë për të mbrojtur burrin e saj se ishte “gjaku i njeriut majmun dhe prova që versioni i saj ishte i vërtetë”.

Ajo më pas akuzoi policinë për falsifikim të provave për të provuar fajësinë e saj dhe për të mohuar çdo provë të ekzistencës së njerëzve majmunë.

William Smith, një shef divizioni në Policinë e Denver, Departamenti (DPD), mbrojti punën e hetuesve në një konferencë të shkurtër shtypi këtë mëngjes, duke thënë se ata hetuan çdo mundësi të besueshme përpara se të akuzonin znj. McConell.

Gruaja 51-vjeçare akuzohet për vrasje të shkallës së parë dhe përballet me një dënim me burgim të përjetshëm nëse shpallet fajtore.

Të dy palët kanë paraqitur provat e tyre dhe pritet një vendim i shpejtë duke marrë parasysh mbrojtjen e pazakontë të të akuzuarës.

Kjo është hera e shtatë në historinë e Kolorados që një krijesë njeri-majmun përdoret si mbrojtje dhe funksionoi vetëm një herë, në 1903-shin. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat