Kukulla unike, gjithëpërfshirëse për fëmijët me aftësi të veçanta

Ndryshe

Kukulla unike, gjithëpërfshirëse për fëmijët me aftësi të veçanta

Më: 24 nëntor 2020 Në ora: 13:28
Foto Ilustrim

Megjithëse kukullat janë ndër lodrat më të njohura në mesin e fëmijëve, nuk ka shumë kukulla në dispozicion për fëmijë me aftësi të veçanta që kanë kushte unike mjekësore dhe duken ndryshe nga fëmijët e tjerë.

Clare Tawell është një nënë 39 vjeçare britanike e dy fëmijëve që e kuptoi këtë dhe vendosi të zgjidhë çështjen.

Ajo krijoi ‘Bright Ears UK’, një organizatë jofitimprurëse që modifikon kukullat e fëmijëve për t’u përshtatur fëmijëve me probleme të ndryshme mjekësore. Frymëzimi i saj më i madh ka qenë vajza e saj 4 vjeçare Matilda, e cila është e shurdhër.

Ajo tha se ishte vërtet e zhgënjyer kur nuk mund të gjente një kukull, apo ndonjë lodër për atë çështje me aparate dëgjimi. Ajo ndjeu që shoqëria nuk e konsideronte të rëndësishme Matildan dhe fëmijë si ajo.

Clare punon në kukulla gjatë kohës së saj të lirë dhe qëllimi i saj është që çdo fëmijë me aftësi të kufizuara të jetë në gjendje të luajë me lodra ashtu si ata.

Tawell gjithashtu shpreson të fuqizojë fëmijët dhe promovon gjithëpërfshirjen me kukullat e saj unike dhe të bëra me dorë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat