Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Angleze

Ndryshe

Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Angleze

Më: 23 prill 2021 Në ora: 07:39
Ilustrim

23 prilli është Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Angleze.

Anglishtja është gjuhë e përmasave botërore si dhe gjuha dominuese në Britaninë e Madhe, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanada, Irlandë, Australi, Zelandën e Re e një numër vendesh tjera.

Përgjithësisht përdoret si gjuhë e dytë dhe si gjuhë zyrtare në shumë shtete të botës.

Është gjuha që mësohet dhe kuptohet më së shumti në botë, shpesh e njohur me epitetin “gjuha e tregtisë, arsimit, shkencës dhe diplomacisë”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat