Pas 10 muajsh gruaja italiane zgjohet në gjendje kome – burri tregon detajet dhe fjalën e parë që tha ajo

Ndryshe

Pas 10 muajsh gruaja italiane zgjohet në gjendje kome – burri tregon detajet dhe fjalën e parë që tha ajo

Më: 10 qershor 2021 Në ora: 16:36
Cristina Rosi me burrë

Një grua italiane është zgjuar nga koma pas 10 muajsh, sipas raporteve të mediave lokale.

Cristina Rosi, 37, ishte shtatë muaj shtatzënë kur pësoi një sulm në zemër në korrik të vitit të kaluar.

Vajza e saj, Caterina, u lind nga operacioni cezarian. Sidoqoftë, zonja Rosi u la në koma me dyshime për dëmtime të trurit.

Ajo tani është zgjuar dhe ka thënë fjalën e saj të parë, “Mamma”, ka thënë burri i saj.

“Ne nuk e prisnim atë, ishte një gëzim i vërtetë pas kaq shumë vuajtjesh”, ka thënë Gabriele Succi për gazetën La Nazione.

Siç bëhet e ditur më tej, zonja Rosi u transferua në një klinikë në Austri në prill për të marrë kujdes specialistik gjatë shërimit të saj.

Burri dhe nëna e saj ishin pranë saj kur ajo fliste.

Trajtimi i saj jashtë vendit është paguar nga një faqe e financimit të fondeve, e cila deri më tani ka mbledhur më shumë se 170,000 euro për rehabilitimin e mëtejshëm, përfshirë fizioterapinë.

“Cristina nuk njihet tani”, u citua të ketë thënë Succi për faqen e lajmeve Arezzo Notizie.

“Ajo është më e relaksuar, ata i hoqën trakeotominë [dhe] përmes një pompe po i japin asaj një ilaç që do të çonte në progres tjetër fizik”.

Ndërkohë vajza e çiftit kaloi disa muaj në spital për shkak të mungesës së oksigjenit gjatë lindjes. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat