​Gdhendje mahnitëse të figurave dhe kokave njerëzore zbulohen në Turqi

Ndryshe

​Gdhendje mahnitëse të figurave dhe kokave njerëzore zbulohen në Turqi

Më: 3 tetor 2021 Në ora: 22:47
Foto ilustrim

Zbulimi në Karahantepe, në provincën juglindore të Turqisë, Ianliurfa, zbulon aftësitë artistike të njerëzve që kanë jetuar atje 11.000 vjet më parë.

Deri më tani janë gjetur më shumë se 250 megalite në formë T që paraqesin përshkrime të kafshëve, së bashku me një numër skulpturash tredimensionale njerëzore.

Gërmimi në vend filloi për herë të parë në vitin 2019 dhe gjithashtu çoi në zbulimin e një ndërtese me një diametër 75 metra, një pjesë e madhe e së cilës është gdhendur në gurin e shtratit dhe arrin një thellësi prej 5 metrash. Kjo sugjeron se është ndërtuar me ndihmën e shumë njerëzve, thanë arkeologët.

Shefi i gërmimeve në Karahantepe, profesori Necmi Karul, tha për Anadolu Agency se artefaktet e gjetura ishin të ngjashme me ato në Gobekli Tepe, i cili u ndërtua nga një popull parahistorik 6.000 vjet para Stonehenge.

Midis tyre ka shumë skulptura 3D dhe përshkrime njerëzore, përfshirë ato të kokave të njerëzve, tha Karul.

Një skulpturë veçanërisht mbresëlënëse përshkruan një person që mban një leopard në kurriz, shtoi ai, ndërsa gdhendjet e kafshëve në një pozicion sulmues janë gjetur gjithashtu në Gobekli Tepe.

Karul tha se gjetjet e ekipit treguan se aftësitë artistike të njerëzimit në periudhën neolitike ishin zhvilluar në një farë mase.

Imazhet e reja të marra nga një dron që fluturonte mbi vendin zbulojnë disa nga skulpturat që janë gjetur gjatë gërmimeve në Karahantepe.

Një ekspozitë që shfaq disa nga gjetjet është hapur gjithashtu në Muzeun Arkeologjik Shanliurfa.

Karahantepe është në një rajon të quajtur 'Tash Tepeler', që do të thotë Stone Hills, i cili mbulon një sipërfaqe prej 200 km.

Lokacioni fqinj Gobekli Tepe është shtëpia e strukturave megalitike që datojnë në mijëvjeçarin e dhjetë para Krishtit dhe mendohet të jetë vendi i tempullit më i vjetër në botë.

Është e paqartë se si janë bërë skulpturat, por si në Gobekli Tepe, ekspertët besojnë se përgjegjësit ishin mbledhësit e gjuetarëve.

Gërmimet në Gobekli Tepe filluan fillimisht 25 vjet më parë, ku shtyllat prej guri që peshonin deri në 10 tonë ishin ndër zbulimet.

Të gdhendura nga shtresat natyrore gëlqerore të shkëmbit të kodrës, ato shfaqnin figura njerëzore të stilizuara me duar të palosura dhe rripa të fiksuar mbi to. Kishte edhe gdhendje të dhelprave, leopardëve, gjarpërinjve dhe shqiponjave.

Arkeologët besojnë se gjahtarët-grumbullues mund të jenë mbledhur 11.500 vjet më parë për të gdhendur shtyllat në formë T me mjete guri, para se t'i transportonin në majë të kodrës, duke përdorur litar, trarë druri dhe fuqi punëtore.

Një teori ishte se grupet e vogla që jetonin aty pranë bashkuan forcat për këto lloj projektesh ndërtimi, ndoshta si një formë rituali, para se të bënin një festë të madhe dhe pastaj të shpërndaheshin përsëri.

Sidoqoftë, ka shumë gjëra që arkeologët ende po përpiqen të mësojnë, jo vetëm për Gobekli Tepe, por edhe me gërmimet në Karahantepe.

Gdhendur nga shtresat natyrore gëlqerore të shkëmbit të kodrës, shtyllat shfaqin figura dhe kokë të stilizuara njerëzore

Vlerësimet e përafërta e bëjnë gurin të vjetër rreth 11.000 vjet, që do të thotë se grupet e para që do ta përdorin atë do të kishin qenë neolitikë.

Gjatë disa viteve të gërmimeve, Julia Gresky dhe ekipi i saj kanë gjetur pak të dhëna se kush ishte grupi.

"Deri më tani ne kemi gjetur vetëm disa fragmente të njerëzve që jetojnë në vend," tha ajo për MailOnline. “Ne kemi gjetur të rritur meshkuj dhe femra, si dhe fëmijë, dhe e dimë se disa prej tyre kanë jetuar deri në moshën 50-vjeç”, shtoi ajo.

Strukturat në vend na thonë se ishin shumë të forta - shtyllat prej guri janë deri në 4 metra të larta dhe shumë të rënda, dhe ato lëviznin gjithçka me dorë.

"Ata duhet të kenë pasur një arsye të mirë për ta ndërtuar atë, gjë që na bën të mendojmë se Göbekli Tepe ishte një vend i hershëm fetar," tha Gresky.

Kafkat ka të ngjarë të jenë ekspozuar në këtë vend ose të përdoren si pjesë e ritualeve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat