A e dini se çfarë duhet të bëni kur hasni në një ari?

Ndryshe

A e dini se çfarë duhet të bëni kur hasni në një ari?

Më: 10 tetor 2021 Në ora: 16:19
Foto ilustrim

Keni dalë për një shëtitje dhe papritur, ju vëreni një ari. Dhe ariu ju ka pikasur gjithashtu. A e dini se çfarë të bëni tjetër?

Sulmet e ariut janë të rralla, por se  nuk është se nuk ndodhin kurrë. Andaj strategjia më e mirë është që kurrë të mos rrezikoni duke joshur ose provokuar një ari të egër. Përpjekja për t’i dhënë ushqim është një mënyrë veçanërisht e tmerrshme, kjo vetëm sa çon në telashe.

Para së gjithash, mbani distancën tuaj nëse ndodheni pranë një ariu, qëndroni afërsisht 60-90 metra larg tij. Mos iu afroni dhe jepini shumë hapësirë ​​për t’u larguar nga ju, shkruan CNN.

Këshilla të tjera:

– Flisni me qetësi me veten tuaj në tone të ulëta për ta identifikuar veten si njerëzore.

– Ecni me një grup (ne jemi më të nuhatur dhe më të zhurmshëm në pako) dhe qëndroni në shtigje të caktuara.

– Nëse keni një fëmijë ose qen të vogël, merrni me vete atë.

– Mos e vendosni veten midis këlyshëve dhe nënës së tyre.

– Shmangni kontaktin e drejtpërdrejtë me sy dhe largohuni ngadalë, anash nëse është e mundur.

Ekspertët sugjerojnë që të mos vraponi, pasi arinjtë mund të tejkalojnë këdo. As mos u ngjit në një pemë, ata gjithashtu mund të ngjiten në pemë më mirë se ju.

Departamenti i Mbrojtjes së Mjedisit i Departamentit të Peshkut dhe Kafshëve të Egra në New Jersey gjithashtu ka dhënë disa këshilla:

– Bëni zhurma të forta, duke bërtitur, duke përplasur tenxhere dhe tigan, për të trembur arinjtë.

– Bëjeni veten të dukeni sa më të mëdhenj duke tundur krahët.

Por, çfarë nëse një ari është gati të sulmojë?

Tani jeni në situatat më të rralla, keni tërhequr vëmendjen e një ariu. Fillon të vijë te ju në mënyrë agresive dhe të shpejtë. Ti mendon se do të sulmohesh. Ç’pritet më tej?

Një gjë shumë e rëndësishme është të bëni një ID të shpejtë të llojit të ariut, sepse strategjia juaj do të jetë e ndryshme.

Nëse jeni duke u sulmuar nga një ari i zi, mos luani të vdekurin. Përgjigju sulmit duke hedhur gjërat jo drejt tij, por pranë tij. Bëje atë, ariun e zi, të frikësohet nga ti. Le ta dijë se ti je një person i madh. Nëse sulmon, lufto kundër duke synuar fytyrën e tij.

Nëse keni të bëni me një grizë që nuk tërhiqet dhe një sulm është i pashmangshëm, ju këshillojmë të bëni të kundërtën. Pra duhet të luash të vdekurin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat