Zbardhet arsyeja e vdekjes misterioze të familjes tre anëtarëshe në një shkretëtirë në SHBA

Ndryshe

Zbardhet arsyeja e vdekjes misterioze të familjes tre anëtarëshe në një shkretëtirë në SHBA

Nga: M.L. Më: 22 tetor 2021 Në ora: 11:12
Jonathan G. (45 †), gruaja e tij Ellen C. (31 †), vajza Miju († 1) dhe qeni Oski vdiqën gjatë ecjes në Kaliforni (foto e arkivit).

Një familje nga Shtetet e Bashkuara nuk u kthye kurrë nga shëtitja, shkruan blick.ch, transmeton gazeta “Bota sot”. Çifti, fëmija i tyre dhe qeni u gjetën të vdekur në një zonë të largët. Çfarë ndodhi saktësisht ishte fillimisht e paqartë. Tani hetuesit ishin në gjendje të zgjidhin enigmën.

Supozohej të ishte një ekskursion i bukur në natyrë, por John G. 45 vjeç, gruaja e tij Ellen C. 31 vjeç dhe vajza e tyre Miju 1 vjeç nuk u kthyen kurrë nga shëtitja e tyre.

Familja vdiqën në turnin e tyre në Pyllin Kombëtar të Sierra-s, Kaliforni, në muajin gusht. Aty nuk mbijetoi as qeni Akita mix, Oski 8 vjeç. Trupat e tyre u gjetën pasi dadoja e familjes raportoi se çifti ishte zhdukur.

John G. u gjet i pajetë në një pozicion ulur me vjeçarin, pranë qenit Akita. Gruaja e tij ishte pak më larg në një kodër. Asnjë plagë e dukshme, asnjë dëshmi e krimit. Vdekja e papritur i hutoi hetuesit. Autopsia nuk dha një rezultat të qartë.

Tani hetuesit janë të sigurt: Familja vdiq nga i nxehti. Konkretisht: Hipertermia dhe dehidratimi,. njoftoi policia të enjten, siç raportuan disa media amerikane. Zona ku po udhëtonte familja kishte temperatura deri në 42 gradë.

Image
Ngjarja ka habitur policinë

 

"Të gjithë jemi të dërmuar"

Një vdekje e tillë është jashtëzakonisht e rrallë. “Kjo është hera e parë në 20 vitet e mia në polici”, tha zëdhënësi i policisë në konferencën për shtyp.

Familja ishte shpërngulur vetëm pak kohë më parë. John G. kishte punuar më parë si inxhinier softuerësh në Google. Çifti vendosi të largohej nga qyteti i madh pas lindjes së vajzës së tyre për të kaluar më shumë kohë në natyrë. Dhe John G. gjeti një punë të re.

Tani familja është ndarë nga jeta. Dhimbja është e madhe. “Të gjithë jemi të shkatërruar. Ata ishin një çift shumë bujar dhe i dashur”, citohet të ketë thënë një mik në mediat amerikane.

Image
Tani hetuesit janë të sigurt: Familja vdiq nga vapa.

 

Zona përreth lumit është mbyllur

Për një kohë të gjatë, hetuesit ishin në mëdyshje për vdekjen e papritur të familjes. Fillimisht dyshohej për algat blu-jeshile. Ka një lumë aty pranë ku u gjetën trupat e pajetë të familjes. Në shtator, një pjesë e lumit u mbyll për shkak të algave helmuese. Algat blu-jeshile formohen në ujë të ndenjur kur ka mjaft fosfor dhe dielli ngroh ujin.

Nxehtësia formon bakteret që përmbajnë anatoksinën helmuese. Dhe në rastin më të keq kjo mund të çojë në dështim të frymëmarrjes. Gjatë hetimit, zona përreth lumit u mbyll për gati një muaj.

Image
Çifti vendosi të largohej nga qyteti i madh pas lindjes së vajzës së tyre për të kaluar më shumë kohë në natyrë.

 

Gazrat nga minierat e braktisura

Por teoria e helmit-algave u refuzua përsëri. Autoritetet ekzaminuan shishet e ujit të familjes. Nuk u gjetën toksina, vetëm ujë i pijshëm i pastër. Më pas u shqyrtuan mundësi të mëtejshme. Dyshohej gjithashtu për dalje gazi nga miniera të vjetra e të braktisura. Megjithatë, deri më tani nuk janë gjetur helme të tilla.

Gjithashtu u kontrollua edhe celulari i John G. Ai e kishte me vete, por mesa duket nuk mundi të merrte asnjë ndihmë. Nuk ka pothuajse asnjë sinjal në zonë. Hetuesit kërkuan në telefon për ndonjë të dhënë apo telefonatë që mund të hedhë dritë mbi vdekjen. Pa sukses. (Jmh)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat