Sërish borë në Sahara

Ndryshe

Sërish borë në Sahara

Më: 19 janar 2022 Në ora: 09:29
Borë në Sahara

Shkretëtira e Saharasë është mbushur me borë pasi temperaturat kanë rënë nën zero.

Akulloi e mbuloi shkretëtirën më të madhe në botë, dhe këtë e dëshmojnë edhe fotografitë e publikuara.

Fotografi Karim Bouchetata ka kapur dje imazhe mahnitëse të borës dhe akullit në qytetin Ain Sefra në veriperëndim të Algjerisë. Gjatë natës, merkuri në qytetin algjerian po bie aktualisht në -2Celsius.

Akulli krijoi modele mahnitëse në rërë pasi zona pa një spërkatje bore që binte papritur. Është hera e pestë në 42 vjet që ka rënë borë– në vitin 1979, 2016, 2018 dhe 2021.

Shkretëtira e Saharasë mbulon pjesën më të madhe të Afrikës Veriore dhe ka kaluar nëpër ndryshime në temperaturë dhe lagështi gjatë disa qindra mijëra viteve të fundit. Edhe pse Sahara është shumë e thatë sot, ajo pritet të bëhet e gjelbër përsëri pas rreth 15,000 vjetësh.

Vitin e kaluar, devetë u panë të rrethuara nga bora, ndërsa Afrika e Veriut u kap nga temperatura ekstreme në muajt e verës dhe të dimrit.

Image
Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat