Dheu i Hënës u përdor për të rritur bimë për herë të parë dhe ky ishte rezultati

Ndryshe

Dheu i Hënës u përdor për të rritur bimë për herë të parë dhe ky ishte rezultati

Më: 15 maj 2022 Në ora: 15:14
Ilustrim

Shkencëtarët kanë rritur bimët në dheun hënor për herë të parë, një hap i rëndësishëm për të bërë të mundur qëndrimin afatgjatë në Hënë.

Studiuesit përdorën mostra të vogla pluhuri të mbledhura gjatë misioneve Apollo 1969-1972 për të rritur një bimë. Për habinë e tyre, farat mbinë pas dy ditësh.

"Nuk mund t'ju themi se sa të habitur ishim," tha Anna-Lisa Paul, një profesoreshë e Universitetit të Floridës, e cila ishte bashkëautore e një punimi mbi gjetjet. "Çdo bimë - qoftë në një mostër hënore apo në një kontroll - dukej e njëjtë deri rreth ditës së gjashtë."

Pas kësaj, u shfaqën dallime. Bimët e rritura në tokën e hënës filluan të shfaqin ndryshime, u zhvilluan më ngadalë dhe përfunduan të pazhvilluara.

Por ata që janë të përfshirë thonë se është një zbulim i madh.

"Ky hulumtim është kritik për qëllimet afatgjata të eksplorimit njerëzor të NASA-s, pasi ne do të duhet të përdorim burimet e gjetura në Hënë dhe Mars për të zhvilluar burime ushqimore për astronautët e ardhshëm që jetojnë dhe veprojnë në hapësirën e thellë," tha shefi i NASA-s, Bill Nelson.

"Ky hulumtim themelor i rritjes së bimëve është gjithashtu një shembull kryesor se si Nasa po punon për të zhbllokuar inovacionet bujqësore që mund të na ndihmojnë të kuptojmë se si bimët mund të kapërcejnë kushtet stresuese në zonat me mungesë ushqimi këtu në Tokë."

Një sfidë për studiuesit është se thjesht nuk ka shumë tokë hënore për të eksperimentuar. Gjatë një periudhe 3-vjeçare nga viti 1969, astronautët e NASA-s sollën 382 kg shkëmbinj hënor, mostra bërthamore, guralecë, rërë dhe pluhur nga sipërfaqja hënore.

Ekipit të Universitetit të Floridës iu dha vetëm 1 gr tokë për bimë për eksperimentin nga mostrat, të cilat janë mbajtur të mbyllura për dekada të tëra.

NASA planifikon të zbarkojë njerëzit në Hënë për herë të parë që nga viti 1972 në një mision të planifikuar për vitin 2025.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat