Sytë drejt qiellit sonte për të shprehur dëshira, pse është e veçantë nata e 15 majit?

Ndryshe

Sytë drejt qiellit sonte për të shprehur dëshira, pse është e veçantë nata e 15 majit?

Më: 16 maj 2022 Në ora: 06:12
Ilustrim

Hëna e plotë e majit arrin kulmin e saj më 15-16 maj 2022. Por kjo nuk do të jetë një Hënë e zakonshme, sepse do të jetë një superhënë dhe do të përkojë me një eklips total hënor për pjesën më të madhe të Amerikës së Veriut.

Hëna e plotë e majit njihet ndryshe edhe si "Hëna e Luleve". Ajo arrin kulmin e ndriçimit në orën 12:15. (EDT) të hënën, më 16 maj. Kjo do të thotë se do të arrijë kulmin natën e së dielës, 15 maj, në më shumë zona perëndimore.

Dilni jashtë natën e datës 15 për të parë sa e dukshme është Hëna e Luleve.

Hëna e Plotë e majit është superhëna e parë e vitit. Një superhënë më shpesh përkufizohet si çdo Hënë e plotë që ndodh kur Hëna është të paktën 90 për qind në orbitën e Hënës. Në këtë pikë, Hëna është më afër Tokës. Në vitin 2022, do të ketë katër superhëna.

Hëna e plotë e këtij muaji përkon me një eklips total hënor. Një eklips hënor ndodh kur Toka qëndron drejtpërdrejt midis Hënës dhe Diellit. Gjatë një eklipsi total hënor, Hëna errësohet plotësisht nga hija e Tokës, duke i dhënë Hënës një nuancë të kuqërremtë. Ky fenomen është nga vjen termi "hënë e përgjakur".

Ky eklips total hënor ndodh në orët e vona të natës së 15 majit deri më 16 maj dhe do të jetë i dukshëm për vëzhguesit e yjeve në pjesën më të madhe të Amerikës së Veriut, të gjithë Amerikën e Jugut, Afrikën Perëndimore dhe pjesë të Evropës Perëndimore. Nga Paqësori Veriperëndimor në Kolumbinë Britanike, si dhe në Alaskën Jugore, do të jetë i dukshëm një eklips i pjesshëm hënor.

Ky eklips fillon natën e së dielës, 15 maj dhe përfundon të hënën, 16 maj.

Pse quhet Hëna e Luleve?

Emrat e Hënës së Plotë janë përdorur nga Almanaku dhe vijnë kryesisht nga një numër vendesh, duke përfshirë burime amerikane vendase, koloniale amerikane dhe evropiane. Tradicionalisht, çdo emër i Hënës së Plotë zbatohej për të gjithë muajin hënor në të cilin ndodh, jo vetëm për Hënën e plotë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat