Burrit që i ndaloi zemra 138 herë në 48 orë, ia shpëtoi jetën Apple Watch

Ndryshe

Burrit që i ndaloi zemra 138 herë në 48 orë, ia shpëtoi jetën Apple Watch

Më: 6 shtator 2022 Në ora: 16:27
David Last

Një burrit, zemra e të cilit ndaloi më shumë se 100 herë në 48 orë, thotë se ora e tij e markës Apple që e mori si dhuratë nga gruaja, ia shpëtoi jetën.

David Last, 54 vjeç, mori pajisjen në prill dhe menjëherë tregoi se rrahjet e zemrës së tij në pushim ishin aq të ulëta deri në 30 rrahje në minutë – drastikisht më pak se numri i zakonshëm në meshkujt e rritur prej 60 -100 rrahje në minutë.

Ai fillimisht e hodhi poshtë pajisjen si të gabuar, por vizitoi mjekun me këshillën e gruas së tij Sarah.

Atij iu referua vizita tek një kardiolog në Spitalin Universitar Norfolk dhe NorWich, ku u rezervua për një skanim në maj.

Kur rezultatet u kthyen dhe babai i katër fëmijëve kuptoi se kishte një problem serioz kur kishte pesë telefonata të humbura nga mjekët që kishin zbuluar se ai rrezikohej nga vdekja e papritur kardiake.

Davidi tha: “Gruaja ime vazhdon të thotë se më shpëtoi jetën dhe nuk gabon. Nëse ajo nuk do të më kishte blerë orën time Apple për ditëlindjen time, nuk do të isha këtu. Unë do t’i jem gjithmonë mirënjohës asaj për këtë. Përveçse e kam ngarkuar, tani qëndron gjithmonë me mua. Është e pabesueshme që mund të monitorojë rrahjet e zemrës suaj dhe t’ju paralajmërojë nëse ka ndonjë problem. Sapo arrita në spital, ata kishin bërë gati një shtrat. E mora orën në prill, kështu që nëse nuk do të kisha bërë asgjë, mund të ishte shumë keq”.

“Konsulta para operacionit shpjegoi se rasti im ishte i pazakontë dhe ata patën takime të gjera për atë që do të bënin. Ata shpjeguan se kisha diçka që quhet “bllokim i zemrës”. Kutia e bashkimit në zemrën time kishte pushuar së punuari dhe nuk arrinte të kalonte pulset elektrike. Zemra ime ishte ndalur 138 herë në intervale 10 sekondash gjatë një periudhe 48-orëshe”.

Davidi mësoi se kjo ndodhte kryesisht ndërsa ai ishte në gjumë duke bërë që një pjesë tjetër e zemrës së tij të fillonte rrjedhjen e gjakut, përpara se procesi të përsëritej.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat