​Kjo pajisje është 'vampiri energjetik' më i madh, ja si mund ta 'zbutësh'

Ndryshe

​Kjo pajisje është 'vampiri energjetik' më i madh, ja si mund ta 'zbutësh'

Më: 13 shtator 2022 Në ora: 19:49
Foto ilustrim

Një “vampir energjie” është çdo pajisje që përdor vazhdimisht energji, edhe kur është e fikur, por është ende e lidhur me sistemin elektrik të shtëpisë.

Pajisjet e tilla konsumojnë pothuajse një të katërtën e energjisë së përdorur në shtëpinë tuaj, gjë që ndikon dukshëm në shumën që duhet të ndani për faturat mujore.

Bëhet fjalë për televizorë, marrës kabllor, konzola video lojërash, por edhe pajisje si kondicionerët, të cilët mund t'i ndizni me telekomandë.

Një analizë nga ekspertët e Berkeley për konsumin e energjisë së papunë të shumë pajisjeve tregoi se, për shembull, një kompjuter desktop përdor 73,97 vat kur është i papunë dhe 2,84 vat kur fiket.

Edhe mbushësit për laptopët, të cilët futen në prizë kur nuk mbushen, konsumojnë rreth një vat në orë dhe “vampiri” më i keq i energjisë nga të gjitha pajisjet është ngrohësi i ujit - bojleri.

Ekspertët rekomandojnë që kur nuk keni nevojë për ujë të nxehtë, të ulni temperaturën në ngrohës uji në një temperaturë të pranueshme për ju.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat