​8-vjeçari i nënshtrohet operacionit në tru duke dëgjuar Mozartin

Ndryshe

​8-vjeçari i nënshtrohet operacionit në tru duke dëgjuar Mozartin

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 13:12
Operacioni katër orë e gjysmë u zhvillua në Spitalin e Fëmijëve Salesi në qytetin port Marche.

Një djalë italian tetëvjeçar iu nënshtrua një operacioni në tru ndërsa dëgjonte në gjumë Mozartin për të mbajtur trurin e tij të stimuluar gjatë gjithë operacionit dhe për të ndihmuar kirurgët të gjenin pikën e saktë të ndërhyrjes në Ankona të hënën.

Operacioni katër orë e gjysmë u zhvillua në Spitalin e Fëmijëve Salesi në qytetin port Marche.

Djali, i cili vuante nga një keqformim vaskular në tru, mbante kufje speciale të afta për të lëshuar zë dhe impulse mekanike.

Pacienti, nga një qytet i vogël në Abruzzo, u qetësua plotësisht gjatë gjithë operacionit, i cili ishte i suksesshëm, thanë mjekët të martën.

Pas gjashtë orësh ai bëri një skanim CAT dhe më pas u zgjua gradualisht. Përveç Mozartit, atij i është luajtur edhe këngë gregoriane.

Muzika gjithashtu kishte një "efekt qetësues dhe antistres në trurin e fëmijës", shpjegoi për ANSA neurokirurgu lokal i spitalit Torrette, Roberto Trignani. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat