Është pema më e vetmuar në planet, ja përse - Bota Sot
Është pema më e vetmuar në planet, ja përse

Ndryshe

E martë, 20 nëntor 2018

Është pema më e vetmuar në planet, ja përse

Më: 1 dhjetor 2017 Në ora: 16:34
Ilustrim

Ato erdhën nga një kohë e lashtë, kur përbindëshat sundonin tokën. Dhe tani, miliona vite më vonë, këto janë tretur derisa mbeti vetëm një.

Njihuni me ‘Cycad Encephalartos Woodi’, pemën më të vetmuar në planet.

Ju mund të mendoni se kjo pemë është realisht një palmë. Kolona e gjatë dhe e gjerë e gjetheve rrjedhin nga maja e një trungu, por pikërisht këtu ngjajshmëritë përfundojnë. Bishtat e Cycad-it kanë një kthesë të butë dhe degët e tyre të varura në heshtje kontribuojnë në një pamje që fare nuk përkon me tokën, shkruan curiosity.

Kjo pemë u zbulua nga John Medley Wood qysh në vitin 1895 dhe pasi që asnjë tjetër pemë nuk ishte zbuluar si ajo, u ngarkua në emrin e tij. Woody pra, është e fundit e llojit të vet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test