Ja çfarë ndodh me trupin tonë pasi vdesim - Bota Sot
Ja çfarë ndodh me trupin tonë pasi vdesim

Ndryshe

E mërkurë, 14 nëntor 2018

Ja çfarë ndodh me trupin tonë pasi vdesim

Më: 4 dhjetor 2017 Në ora: 19:25
Ilustrim

Ndërkohë që sisteme të ndryshme besimi na ofrojnë shpjegime për eksperiencat metafizike që ndodhin, çfarë ndodh me anën fizike të trupit tonë pas vdekjes është vetëm diçka shkencore, dhe nuk është e bukur.

Një video nga AsapScience shpjegon proceset që ndodhin nga momentin që trupi ynë ndërron jetë deri në fazat e fundit të dekompozimit.

Orët e para: Në sekondat e para pas vdekjes, oksigjeni shterohet menjëherë dhe aktivitetit i trurit “fryhet”. Më pas neuronet ndalojnë së funksionuari dhe truri nuk çliron më hormone që shërbejnë si rregullatorë për funksione të ndryshme të trupit.

Disa ditë më vonë: Trupi vazhdon të dekompozohet. Qelizat grumbullohen pa rrjedhjen e duhur të gjakut duke rritur dioksid karbonin dhe pehashin e indeve.

Javët e para: Krimbat mund të konsumojnë 60% të indeve në vetëm pak javë dukë bërë që të gazi dhe lëngjet e dekompozuara të çlirohen nga trupi.

Pas një viti dhe më mbrapa: Pjesët e mbetura të trupit tanimë janë ngrënë nga bimët dhe kafshët, madje dhe mbetjet e skeletit. Çdo aspekt i trupit do të jetë i shkatërruar. Më pas molekulat riciklohen në natyrë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test