Duke praktikuar këto gjëra do të bëheni më të zgjuar - Bota Sot
Duke praktikuar këto gjëra do të bëheni më të zgjuar

Ndryshe

E hënë, 15 tetor 2018

Duke praktikuar këto gjëra do të bëheni më të zgjuar

Më: 28 janar 2018 Në ora: 18:34
Peter Brown

Aftësia për të mësuar është ndoshta aftësia më e rëndësishme që mund të keni

Peter Brown, Henry Roediger dhe Mark McDaniel, autorët e librit “Shkenca e të mësuarit për suksesin” kanë thënë disa gjëra në librat e tyre si:

“Ne duhet të vazhdojmë të mësojmë dhe t’i kujtojmë të gjitha gjërat që na ndodhin në jetë”, shkruajnë ata.

“Nëse jeni të mirë në mësim, ju keni avantazh në jetë”.

Dhe për të mësuar diçka ju duhet të jeni në gjendje t’i mbani në mend ato gjëra para së gjithash, thonë autorët, dy prej të cilëve janë profesorë të psikologjisë në Universitetin e Uashingtonit në St Louis.

Për fat të keq, shumë teknika për mësimin që marrim në shkollë nuk janë afatgjate.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test