Zbulohet “lidhja e humbur” ndërmjet dinozaurëve dhe zogjve - Bota Sot
Zbulohet “lidhja e humbur” ndërmjet dinozaurëve dhe zogjve

Ndryshe

E shtunë, 17 nëntor 2018

Zbulohet “lidhja e humbur” ndërmjet dinozaurëve dhe zogjve

Më: 28 janar 2018 Në ora: 23:00
Ilustrim

Një krijesë në formë korbi që jetonte në Gjermaninë jugore 150 milion vjet më parë ishte me të vërtetë 'lidhja që mungonte' midis dinozaurëve dhe zogjve, sipas një hulumtimi të ri.

Krijesa e gjetur mund të kishte evoluar në disa lloje të llojeve të ndryshme në ishujt e vegjël që shfaqnin Mesdheun e lashtë.

Ky do të ishte një version Jurassic i "Darwin's finches" - me varietetet dalluese të këtij zogu që del në ishujt Galapagos.

Disa shkencëtarë insistojnë se ky ishte një lloj tjetër dinozauri, derisa të tjerët pohojnë se kemi të bëjmë me zogun e parë.

Krijesa Archaeopteryx ka qenë në qendër të debatit për më shumë se 150 vjet.

Tani një analizë e mostrës më të vjetër dhe më të plotë të gjetur ndonjëherë ka hedhur dritë të re mbi kafshën enigmatike - dhe gjetja ishte “diku në mes”.

Fosili i fundit i lejoi paleontologëve të dallonin Archaeopteryx  nga të afërmit e tij.

Këtu përfshihen dinozaurët më të frikshëm teropodë si T-Rex dhe Velociraptor - së bashku me zogjtë 'bazal' afër fundit të zinxhirit evolucionar.

Veçanërisht, ai gjithashtu shfaqi tipare që deri tani nuk ishin të njohura nga mbetjet e dhjetë të tjerave që deri më tani janë zbuluar.

Archaeopteryx kishte krahë të gjerë që i lejonin atij për të fluturuar dhe për të mbytur prenë, duke iu falënderuar dhëmbëve të mprehtë. 

Studimi i publikuar në PeerJ do të ofrojë një 'çelës diagnostikues' të ri për dallimin e zogjve si dinozaurët nga të afërmit e tyre.

Fosili i ri u zbulua në vitin 2010, por është hera e parë që është shqyrtuar gjerësisht.

Analiza e formimit të shkëmbinjve ka konfirmuar se është përfaqësuesi më i hershëm i njohur i gjinisë - dhe mund të ketë qenë një nga disa lloje të ndryshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test