Zbulohen fosilet e dinozaurit 80 milionë i vjetër nga Sahara - Bota Sot
Zbulohen fosilet e dinozaurit 80 milionë i vjetër nga Sahara

Ndryshe

E shtunë, 20 tetor 2018

Zbulohen fosilet e dinozaurit 80 milionë i vjetër nga Sahara

Më: 29 janar 2018 Në ora: 20:19
Ilustrim

Fosilet e një dinozauri që ka jetuar në shkretëtirën e Saharasë para 80 milionë vjetësh është gjetur së fundi nga ekip i shkencëtarëve.

Gjetjet e fosilit të titanozaurit janë gjetur në bregdetin e Egjiptit.

Studiuesit thonë se kanë të bëjnë me një lloj dinozauri me qafë të gjatë dhe me katër këmbë.

Titanozuari ka jetuar në periudhën Cretaceous të dinozaurëve dhe ishte i gjatë 10 metra dhe peshonte 5.5 tonë.

Pjesët e skeletit përfshijnë pjesë të kafkës, nofullën e poshtme, qafën, shpatullat e pasme, brinjët.

Shkencëtarët thonë se dinozauri është një gjetje e madhe.

Fosilet e dinozaurëve nga periudha e vonshme  Cretaceous janë të rralla.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test