Aksidenti me makinë vetë-ngasëse nga këndvështrimi i shoferit - Bota Sot
Aksidenti me makinë vetë-ngasëse nga këndvështrimi i shoferit

Ndryshe

E martë, 23 tetor 2018

Aksidenti me makinë vetë-ngasëse nga këndvështrimi i shoferit

Më: 2 shkurt 2018 Në ora: 20:10
Pamje nga video

Gjatë një demonstrimi të një automjeti autonom, ndodhi një përplasje - të gjitha të regjistruara në një video.

Ekipi i teknologjisë Techcrunch ishte në një demostrim në një makinë të vetë-ngasëse në pronësi të Phantom AI kur makina autonome ishte përfshirë në një përplasje përpara.

Gjeneza e modifikuar e Hyundai kaloi në operacionin gjysmë autonom në një shpejtësi prej 100 km / h, pasi makina e përparme papritur u ngadalësua. Sistemet reaguan në mënyrë joadekuate dhe u prishën, edhe pse shoferi ndërhyri sa më shpejt që të ishte e mundur, por kot.

Sipas drejtorit të përgjithshëm të AI-së, Hyunggi Cho, sistemi i frenimit automatik thuhet se është çaktivizuar në kohën e aksidentit. Shpejtësia e ndikimit ishte, sipas vlerësimeve në më pak se 32 km / h. Askush nuk u dëmtua gjatë aksidentit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test