Studimi: Oktapodi shquhet për inteligjencë të lartë - Bota Sot
Studimi: Oktapodi shquhet për inteligjencë të lartë

Ndryshe

E shtunë, 20 tetor 2018

Studimi: Oktapodi shquhet për inteligjencë të lartë

Më: 2 shkurt 2018 Në ora: 20:49
Ilustrim

Në një kuptim, një oktapod ka disa tru, një grumbullim i neuroneve që kontrollojnë secilin krah.

Studimi i famshëm i vitit 2001 i përshkruar në një artikull shkencor tregon drejtimet që kontrollojnë lëvizjen e krahëve madje lidhjen në sistemin e përpunimit qendror në krahët e shkëputur.

Që prej atëherë, studiuesit kanë debatuar rreth asaj se përse oktapodet janë më inteligjentë se pjesa tjetër e gjallesave ujore, raporton “The New York Times”.

Një hulumtim i publikuar në një artikull shkencor në vitin 2015 përmbledh procesin e kompleksitetit të të mësuarit të një oktapodi dhe përshtatshmërinë e saj.

Disa studime kanë ekzaminuar aftësitë e cefalopodit për të dalluar objektet me madhësi të ndryshme, formën, ngjyrën, shkëlqimin, strukturën e lëkurës, dhe zgjidhjen e problemeve, duke përfshirë aftësinë për të lundruar në labirintë dhe kavanoza të hapura.

Gjithashtu kjo kreaturë shquhet për aftësitë e shkëlqyeshme që ka për kujtesën afatshkurtë dhe afatgjatë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test